Манастир Бешка

на истоименом острву у Скадарском језеру

Храм Светог Георгија, задужбина Георгија II. Страцимировића-Балшића и Храм Благовијести, задужбина његове жене Јелене, кћери "светопочившег кнеза Лазара" како пише на ктиторском натпису из 1438. За манастир је Никон Јерусалимац, духовник Јеленин, написао у преписци са њом велику књигу духовног руковођења која даје и типик за живљење па и неопходна свјетовна знања, познату под називом Горички зборник. Како она свједочи, на свим острвима Скадарског језера се живјело по строгом скитском начину живота.

Богородичину цркву је почетком вијека обновио краљ Никола за здравље супруге Милене и посветио је Полагању ризе Пресвете Богородице, пошто Горички зборник још није био познат.

У Богородичином храму налази се њен гроб.

У припреми је обнова.

Митрополија Црногорско-приморска : Шематизам за 1999. : Манастири