Манастир Михољска Превлака

Klikni ovde za zvanican sajt Miholjske Prevlake Посетите и званичан сајт царске лавре - манастира Св. Арханђела Михаила на Михољској Превлаци

Апел за помоћ Манастиру Светог Архангела Михаила на Превлаци

Оно што је за Србију Жича то је за Црну Гору Манастир Св. Архангела Михаила на Превлаци.

У њему је колевка Православне Митрополије Црногорско-приморске. Наиме, 1220. године први Архиепископ Српски Св. Сава основао је Зетску Епископију и у нашем манастиру јој одредио седиште поставивши Илариона за њеног првог Епископа.

Обнављајући ову древну светињу ми желимо да, осим њене духовне вредности пројављене кроз мироточиве мошти Превлачких мученика, археолошких истраживања њене прошлости и обнављања манастирских конака и самог братства, Превлаци омогућимо да поново постане духовни и књижевно-научни центар, да поново буде млада, заправо, технички осавремењена.

Зато молимо све Православне хришћане и остале добронамерне људе и установе да нам у томе помогну тиме што би помогли у техничком опремању нашег центра одговарајућом опремом (компјутер, скенер, штампач,...).

85320 Тиват, тел: 082 / 671-055 лок. 448

Храм Светих Архангела. До недавно се мислило да је подигнут од стране монашког реда Св. Бенедикта, у раном средњем вијеку. Садашња археолошка ископавања наилазе на трагове веома раног хришћанства (доба цара Диоклецијана) а почетак изградње самог манастирског комплекса везују за период прије бенедиктанског присуства у овим крајевима. Обновио га је краљ Стефан Првовјенчани.
Ово је, од 1219. г. било прво сједиште зетских епископа (касније митрополита). Манастир је срушен 1453. г. од стране Млечана, а монаси (њих 70) потровани. Трудом контесе Катарине Веселиновић из Рисна 1833. г. поред остатака старог архангелског храма, саграђен је храм Свете Тројице.

Од 195б. г. на овом мјесту вршена су археолошка истраживања. У обнови је од 1997. г.

У Манастиру се налази сједиште православног омладинског братства Светих Архангела, митрополије Црногорско-приморске. У њему је 1999. г., 25.јула прослављена 780. годишњица Митрополије.

Настојатељ: Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије

Намјесник: јеромонах Иларион Ђурица (рођен 13. 6. 1951. г. у Земуну). Завршио Фармацеутски факултет 1976. г. у Београду. Замонашен у манастиру Крка 4. 12. 1992. г. У прољеће 1993. г. у манастиру Крупа рукоположен у чинове јерођакона и јеромонаха; од 17. 1. 1996. г. намјесник манастира Михољска превлака.

Митрополија Црногорско-приморска : Шематизам за 1999. : Манастири